گمانه زنی پلاتس درباره زمان لغو تحریم های ایران


واحد تجزیه و تحلیل پلاتس پیش بینی می کند که همه تحریم های ایران تا پایان سپتامبر 2021 میلادی کاهش خواهد یافت.در حالی که مقام های رسمی ایران انتظار دارند که صادرات نفت پس از لغو تحریم های آمریکا به 2.5 میلیون بشکه در روز برسد ولی سئوال اصلی این است که این تحریم ها چه زمانی به طور کامل لغو خواهد شد یا کاهش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش واحد تجزیه و تحلیل پلاتس برآورد کرده است که صادرات نفت خام و میعانات ایران در سه ماه نخست 2021 به طور متوسط به 825 هزار بشکه در روز رسیده است، این رقم در سه ماه سوم 2020 میلادی به 420 هزار بشکه رسیده بود.تحلیلگران پلاتس بر این باورند که گام های مثبت اخیر در مذاکرات وین نشان می دهد جدول زمانی برای لغو و کاهش تحریم ها سرعت بیشتری خواهد گرفت. پیش بینی پلاتس این است که تا پایان ماه می طرف های مذاکره کننده به چارچوب اصلی توافق دست خواهند یافت و تا پایان سپتامبر نیز همه تحریم ها لغو یا کاهش می یابد. 

هرگونه توافق بر سر کاهش یا لغو تحریم ها می تواند تولید نفت ایران را تا دسامبر 2021 میلادی به 2.95 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. تحریم های آمریکا فشار زیادی را به تولید نفت ایران وارد کرده است به طوری که تولید نفت ایران در ماه مارس به 2.3 میلیون بشکه در روز رسیده است.این رقم تابستان گذشته به 1.9 میلیون بشکه در روز رسید که پایین ترین سطح در 30 سال اخیر بوده است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان