رئیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز GECF بر این باور است که رشد تجارت جهانی ال ان جی در سال 2020 میلادی به کمتر از 3 تا 3.5 درصد خواهد رسید.به گزارش پلاتس، یوری سنتیورین در اظهاراتی پیش بینی کرد: رشد تجارت جهانی گاز مایع طبیعی در سال 2020 میلادی به 3 تا 3.5 درصد می رسد ولی در سال 2021 میلادی با رشد سریعتری روبرو خواهد شد.

وی در ادامه افزود: کشورهای صادرکننده گاز طبیعی به دنبال یک قیمت منصفانه برای گاز هستند.آمارهای گروه مطالعاتی GIIGNL نشان می دهد تجارت جهانی ال ان جی در سال 2019 با 13 درصد رشد به 354.7 میلیون تن رسیده است. با این حال مجمع کشورهای صادرکننده گاز پیش بینی کرده است که در بدترین سناریو تقاضای جهانی گاز در سال 2020 با افت 6 درصدی روبرو خواهد شد.

سنتیورین گفت: گرچه پیش بینی می کنیم رشد تجارت جهانی ال ان جی امسال به کمتر از 3 تا 3.5 درصد برسد ولی این رقم در سال 2021 میلادی با رشد چشمگیر 6.5 تا 7 درصدی روبرو خواهد شد. با این حال پیش بینی ما این است که رشد تجارت جهانی ال ان جی در سال های 2022 و 2023 با کاهش 1.5 تا 2 درصد در سال روبرو می شود.

وی افزود: صنعت جهانی گاز به خاطر افت اقتصاد جهانی در پی شیوع ویروس کرونا و همین طور زمستان متعادل تر با چالش های جدی روبرو شده و این 2 عامل فشار زیادی را بر کشورهای صادرکننده گاز وارد کرده است. البته بازار گاز به علت مازاد عرضه ال ان جی حتی پیش از بحران شیوع ویروس کرونا نیز با افت قیمت روبرو بود. این مساله تاثیر منفی زیادی بر درآمدهای ارزی کشورهای صادرکننده گاز داشته و حتی موجب توقف سرمایه گذاری در بسیاری از پروژه های مهم شده است. این مساله می تواند در آینده به ضرر تعادل عرضه و تقاضا باشد. 

وی در ادامه تاکید کرد: صنعت گاز در بلندمدت نیاز به سرمایه گذاری های کلانی دارد. مجمع کشورهای صادرکننده گاز همواره به دنبال یک قیمت منصفانه برای گاز طبیعی خواهد بود.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز متشکل از 11 عضو کامل از جمله روسیه، قطر و ایران است. این مجمع 9 عضو ناظر نیز دارد که در مجموع 72 درصد ذخایر اثبات شده گاز جهان را در اختیار دارند.این کشورها در مجموع 46 درصد تولید بازار، 55 درصد صادرات به صورت خط لوله و 61 درصد صادرات ال ان جی را دارند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان