شورای جهانی طلا خبر داد: ورود چشمگیر طلا به صندوق های ETF در نیمه نخست 2020


شورای جهانی طلا در تازه ترین گزارش خود از افزایش چشمگیر ورود طلا به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله ETF در شش ماه نخست 2020 خبر داده است.به گزارش پلاتس، شوری جهانی طلا اعلام کرد: میزان ورود طلا به صندوق های ETF در شش ماه نخست 2020 میلادی به بیش از 39.5 میلیارد دلار رسیده است. این رقم یک رکورد جدید در سرمایه گذاری طلا در صندوق های ETF به شمار می رود. رکورد قبلی مربوط به سال 2016 میلادی با 23 میلیارد دلار بوده است.

بر اساس این گزارش شیوع ویروس کرونا و تبعات اقتصادی و مالی ناشی از آن موجب رشد فزاینده تقاضا در بازارهای جهانی در سال 2020 میلادی شده است. سرمایه گذاران از بیم رکود و افول اقتصادی ترجیح داده اند تا بخشی از سرمایه و دارایی خود را به شکل طلا در صندوق های ETF سرمایه گذاری کنند. برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت جهانی طلا به سوی هدف 2000 دلار در هر اونس در حال پیشروی است. 

کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی و اتخاذ سیاست های پولی انبساطی از سوی بانکهای مرکزی مختلف دنیا و همین طور تشدید تنش های سیاسی و تجاری بین آمریکا و چین نیز تاثیر زیادی بر افزایش تقاضا و قیمت طلا داشته است. در ماه ژوئن صندوق های آمریکا شمالی به تنهایی 80 درصد ورود خالص طلا را به خود اختصاص داده اند. در این مدت بیش از 4.6 میلیارد دلار طلا وارد این صندوق ها شده است. صندوق های اروپایی نیز در این مدت بیش از 745.7 میلیون دلار طلا جذب کرده اند که صندوق های سوئیس و آلمان پیشتاز بوده اند. 

خوان کارلوس آرتیگاس رئیس بخش تحقیقات شورای جهانی طلا در این باره گفت: تقاضای سرمایه گذاری در صندوق های ETF به خاطر نگرانی سرمایه گذاران نسبت به تبعات اقتصادی ویروس کرونا در شش ماه نخست امسال با رشد چشمگیری روبرو شده است. وی افزود: پیش بینی می شود تقاضای سرمایه گذاری طلا در صندوق های ETF در شش ماه دوم امسال نیز روند صعودی داشته باشد آن هم با توجه به ادامه نگرانی ها درباره گسترش ابتلا به ویروس کرونا.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان