زیان 192 میلیارد دلاری صادرکنندگان نفت از شیوع ویروس کرونا

قیمت نفت پس از شیوع ویروس کرونا


موسسه مالیه بین المللی Institute of International Finance از کاهش 192 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و زیان صادرکنندگان نفت از ویروس کرونا در سال 2020 خبر داده است. به گزارش پلاتس، موسسه مالیه بین الملل هشدار داده است که کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا امسال برای نخستین بار در 3 دهه اخیر با رکود اقتصادی روبرو خواهند شد. 

این موسسه در ادامه افزود: بر اساس سناریوی اصلی ما با میانگین قیمت نفت 40 دلار در هر بشکه، 9 کشور صادرکننده خاورمیانه و شمال آفریقا با کاهش 192 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در سال 2020 روبرو خواهند شد که معادل 11 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

کشورهای منطقه از 65 میلیارد دلار تراز مثبت مالی در سال 2019 با کسری تراز مالی 67 میلیارد دلاری در سال 2020 روبرو می شوند. کسری مالی این کشورها نیز از 2.9 درصد به 9.1 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید.

زیان اقتصادی صادرکنندگان نفت از ویروس کرونا

کشورهای منطقه امسال با افت 0.3 درصدی رشد اقتصادی و همچنین افت بورس مواجه خواهند شد.  تبعات منفی ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله قرنطینه های سراسری و اختلال در چرخه عرضه و تولید موجب سقوط شدید قیمت نفت شده است. کشورهای منطقه تلاش زیادی را آغاز کرده اند تا با اتخاذ سیاست های محرک مالی و پولی، تبعات ناشی از این بحران را کاهش دهند. 

جهاد آزور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول در این باره گفت: کشورهای خلیج فارس امسال با کسری مالی روبرو خواهند شد و وارد رکود می شوند.  وی افزود: میزان ذخایر ارزی این کشورها با افت 120 میلیارد دلاری همراه می شود که بیشترین کاهش مربوط به عربستان، عراق، الجزایر، ایران خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان