نوسان قیمت نفت پس از افت شدید 6 درصدی به دلیل نگرانی های اقتصادی


قیمت نفت در آغاز مبادلات روز دوشنبه در شرایطی با نوسان روبرو شده است که سرمایه گذاران بار دیگر بر محدودیت عرضه و تولید تمرکز کرده اند.

این در شرایطی است که قیمت نفت در جلسه معاملاتی قبلی با افت شدید 6 درصدی به دلیل نگرانی های مربوط به کاهش رشد اقتصادی جهان و تقاضای سوخت روبرو شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 20 سنت افزایش به 113.32 دلار رسیده است. قیمت نفت برنت در لحظات اولیه امروز بیش از یک درصد افزایش یافت. قیمت این نفت طی هفته گذشته با افت 7.3 درصدی روبرو شد که نخستین کاهش در 5 هفته اخیر به شمار می رود.

هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با یک سنت کاهش به 109.55 دلار رسیده است، قیمت این نفت نیز در لحظات اولیه امروز یک دلار افزایش یافته بود. قیمت نفت آمریکا نیز هفته گذشته 9.2 درصد کاهش یافت که نخستین کاهش قیمت در 8 هفته اخیر بوده است.

تحریم های غرب موجب شده تا نفت روسیه از دسترس بسیاری از کشورها خارج شود.گرچه بخشی از این کاهش عرضه نفت با آزادسازی ذخایر راهبردی انرژی آمریکا و سایر کشورهای صنعتی و افزایش تولید اوپک پلاس جبران شده ولی این اقدامات سپر مناسبی علیه اختلالات شدید عرضه در بازار نبوده است.

تحلیلگران بانک ای ان زد بر این باورند که اگر واشنگتن به روند فعلی آزادسازی ذخایر راهبردی انرژی ادامه دهد، سطح ذخایر نفتی این کشور تا اکتبر به کمتر از 358 میلیون بشکه خواهد رسید که پایین ترین رقم در 40 سال اخیر به شمار می رود.

شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز اعلام کرده است که تعداد دکل های حفاری فعال نفت و گاز در هفته منتهی به 17 ژوئن به 740 رسیده که بالاترین رکورد از مارس 2020 محسوب می شود.

بحران سیاسی در لیبی موجب شده تا تولید نفت این کشور همچنان نوسان داشته باشد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان