صندوق بین المللی پول پیش بینی خود درباره قیمت نفت را کاهش داد


صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش چشم انداز اقتصادی جهان، پیش بینی خود درباره میانگین قیمت نفت در سال 2020 را به 35 دلار کاهش داده است. به گزارش پلاتس، صندوق بین المللی پول اعلام کرد: در حالی که اقتصاد جهانی امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا در بهترین سناریوی ممکن با افت 3 درصدی روبرو خواهد شد ، میانگین قیمت هر بشکه نفت نیز امسال به 35 دلار خواهد رسید.

صندوق بین المللی پول در گزارش ژانویه خود پیش بینی درباره میانگین قیمت جهانی نفت در سال 2020 را 58.03 دلار و در سال 2021 میلادی نیز 55.31 دلار اعلام کرده بود. برخی تحلیلگران امیدوارند که توافق اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش 9.7 میلیون بشکه ای تولید این کالای اقتصادی طی ماه های می و ژوئن بتواند موجب افزایش نسبی قیمت جهانی انرژی شود.

صندوق بین المللی پول پیش بینی خود درباره قیمت نفت را کاهش داد

این گزارش افزود: بازارهای آتی نشان می دهد که قیمت نفت تا 2023 میلادی کمتر از 45 دلار در هر بشکه خواهد بود یعنی حدود 25 درصد کمتر از میانگین قیمت 2019 میلادی، آن هم به خاطر افت شدید تقاضا. این تحولات فشار زیادی را بر کشورهای صادرکننده نفت وارد خواهد کرد که وابستگی شدیدی به درآمد حاصل از صادرات نفت دارند، به خصوص صادرکنندگانی که بالاترین هزینه تولید نفت را داشته و با شوک ناشی از شیوع ویروس کرونا روبرو شده اند.

صندوق بین المللی پول افزود: رشد اقتصادی کشورهای صادرکننده نفت امسال با افت 4.4 درصدی روبرو خواهد شد. صادرکنندگان نفت در خاورمیانه با آسیای مرکزی با کاهش 3.9 درصدی رشد اقتصادی روبرو می شوند. رشد اقتصادی عربستان 2.3 درصد و امارات 3.5 و عراق 4.7 درصد کاهش خواهد یافت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان