تولید نفت اوپک به پایین ترین سطح خود در 3 دهه اخیر رسید


تازه ترین تحلیل و بررسی بلومبرگ نشان می دهد تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه ژوئن به پایین ترین سطح خود از ماه می 1991 میلادی رسیده است.

به گزارش اویل پرایس، تازه ترین تحقیق و بررسی بلومبرگ که با استفاده از آمارهای موسسه بزرگ و معتبر انرژی گردآوری شده است نشان می دهد تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به کمتر از 22.69 میلیون بشکه در روز رسیده که این پایین ترین تولید نفت این سازمان از ماه می 1991 در بحبوحه جنگ خلیج فارس است.

بر اساس این گزارش عربستان سعودی به تعهدات خود در چارچوب کاهش تولید اوپک پلاس کاملا پایبند بوده و در این مدت روزانه 7.53 میلیون بشکه نفت تولید کرده است. عربستان همچنین سطح تولید نفت خود را فراتر از توافق اوپک پلاس به صورت داوطلبانه کاهش داده است.

کویت و امارات متحده عربی نیز تولید خود را بر اساس تعهدات اوپک پلاس کاهش داده اند ولی مثل عربستان سعودی تولید نفت را به طور داوطلبانه بیشتر از تعهدات تعیین شده کاهش نداده اند.

ولی آنگولا عراق و نیجریه به تعهدات کاهش تولید عمل نکرده اند. آنگولا در ماه ژوئن به 83 درصد تعهداتش عمل کرده است. نیجریه نیز 77 درصد تعهدات کاهش تولید اوپک پلاس را اجرا کرده و این رقم برای عراق به کمتر از 70 درصد رسیده است.

در حالی که ونزوئلا از جمله کشورهایی است که در چارچوب توافق کاهش تولید اوپک پلاس نبوده است ولی تولید نفت این کشور طی ماه گذشته به کمتر از 340 هزار بشکه در روز رسیده است. 

در حالی که اوپک موفقیت چشمگیری در اجرای توافق کاهش تولید نفت داشته است ولی شوک ناشی از افت تقاضای جهانی در پی شیوع ویروس کرونا فشار زیادی را بر قیمت نفت وارد کرده است. 

علی رغم کاهش تولید و عرضه نفت اوپک، میزان ذخایر انرژی آمریکا همچنان بالا است و به بالاتر از میانگین 5 ساله خود رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان