افزایش قیمت نفت موجب کاهش واردات چین خواهد شد


تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که ادامه روند صعودی قیمت جهانی نفت موجب کاهش واردات کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی از جمله چین خواهد شد.به گزارش اویل پرایس، رشد تقاضای جهانی انرژی طی هفته های اخیر تاثیر مهمی بر روند صعودی قیمت نفت داشته ولی تحلیلگران پیش بینی می کنند که افزایش قیمت نفت موجب کاهش واردات کشورهای بزرگ مصرف کننده به خصوص چین خواهد شد.بر اساس این گزارش واردات نفت کشورهای آسیایی به خصوص چین از ابتدای سال 2021 تاکنون رشد چشمگیری داشته است ولی بعید به نظر می رسد که اگر قیمت نفت بالای 60 دلار باقی بماند، واردات نفت چین و سایر کشورهای بزرگ واردکننده در سه ماه دوم نیز روند صعودی داشته باشد.

تحلیلگران انرژی معتقدند اگر قیمت نفت در سه ماه دوم بالاتر از 60 دلار باشد، سود پالایشگاه های چین با کاهش روبرو خواهد شد و تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها نیز در ماه های مارس و آوریل آغاز می شود و این عامل نیز موجب کاهش تقاضای نفت خواهد شد.آمارهای رسمی نشان می دهد واردات نفت خام پالایشگاه های مستقل چین در ژانویه 2021 نسبت به اواخر 2020 با افزایش روبرو شده است. رشد واردات چین در ابتدای سال 2021 تاثیر مهمی بر افزایش چشمگیر قیمت جهانی نفت خام داشته است. 

البته واردات نفت چین در ماه ژانویه مربوط به محموله هایی است که در ماه های اکتبر و نوامبر خریداری شده است یعنی زمانی که قیمت هر بشکه نفت 40 دلار بوده است.با توجه به افزایش قیمت نفت تا سطح 65 دلار در هر بشکه، عطش خرید از سوی چین و همین طور هند کاهش یافته است. علاوه بر این، پالایشگاه های چین در حال ورود به فصل تعمیرات و نگهداری هستند. از سوی دیگر هند نیز که 80 درصد نفت مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند، از افزایش قیمت نفت طی هفته های اخیر ناراضی است. دهلی و اخیرا بار دیگر از کشورهای اوپک پلاس خواسته است تا تولید خود را افزایش دهند. یک عامل مهم دیگر برای افزایش قیمت جهانی نفت طی هفته های اخیر، کمبود عرضه در بازارهای بین المللی بوده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان