نگاهی به پرتفوی صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان


صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان موسوم به PIF به تازگی بخشی از سهام شرکت های آمریکایی از جمله بوئینگ، فیسبوک و سیتی گروپ را خریداری کرده است. به گزارش رویترز، صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی هم اکنون حدود 10 میلیارد دلار سهام شرکت های آمریکایی را در پرتفوی خود دارد.

بر اساس این گزارش صندوق 300 میلیارد دلاری سرمایه گذاری دولتی عربستان سهام شرکتهای مختلف در سراسر جهان را خریداری کرده و از افت بازارهای مالی و بورس دنیا در پی شیوع ویروس کرونا برای افزایش خرید سهام شرکتهای بین المللی بهره برده است.

آمارهای کمیسیون سهام و اوراق بهادار آمریکا نشان می دهد صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان هم اکنون 713.7 میلیون دلار سهام شرکت بوئینگ، حدود 522 میلیون دلار سهام بانک سیتی گروپ، 522 میلیون دلار سهام فیسبوک، 495 میلیون دلار سهام شرکت دیسنی و 487 میلیون دلار سهام بانک آمریکا را در اختیار دارد.

صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان همچنین 514 میلیون دلار سهام شرکت ماریوت و 827 میلیون دلار سهام شرکت نفتی بی پی را در اختیار دارد.

یک تحلیلگر ارشد بازارهای مالی در دوبی در این باره گفت: صندوق سرمایه گذاری عربستان در سه ماه نخست امسال خرید سهام شرکتهای آمریکایی را به طور چشمگیری افزایش داده و اکنون 10 میلیارد دلار سهام شرکتهای ثبت شده در بورس آمریکا را در اختیار دارد. این رقم در ابتدای امسال به 2 میلیارد دلار رسیده بود.

راهبرد اصلی صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان بر 2 بخش اصلی استوار است: تشکیل یک پرتفوی بین المللی از سرمایه گذاری های مختلف و سرمایه گذاری در پروژه های داخلی با هدف کمک به کاهش وابستگی ریاض به نفت.  ماه گذشته یاسر الرمایان رئیس این صندوق گفت: قصد داریم فرصت های سرمایه گذاری در بخش هواپیمایی، نفت و گاز و تبلیغات و سرگرمی را مورد بررسی قرار دهیم.

صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان در شرکت های نفتی رویال داچ شل، توتال ، انی و سانکور انرژی نیز سهامدار است. این صندوق پیش از این 2 میلیارد دلار سهام شرکت Uber Technologies و شرکت Lucid Motors تولید کننده خودروی برقی را خریداری کرده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان