مخالفت مقام ارشد فدرال رزرو آمریکا با افزایش نرخ بهره تا 2023


رئیس فدرال رزرو میناپولیس با افزایش نرخ بهره حداقل تا پایان سال 2023 میلادی مخالفت کرده است.

به گزارش رویترز ، نیل کاشکاری رئیس فدرال رزرو میناپولیس در اظهاراتی گفت: می خواهم بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را تا پایان سال 2023 میلادی نزدیک به صفر ثابت نگه دارد تا بازار کار بتواند به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا بازگردد.

بر اساس این گزارش وی افزود: اکثر آمریکایی ها می خواهند به سر کارهای خود بازگردند، من می خواهم فدرال رزرو با حفظ نرخ بهره در سطح کنونی به آنها این اجازه را بدهد. تا زمانی که انتظارات تورمی قابل کنترل است، باید صبور باشیم و اجازه دهیم تا اقتصاد به حداکثر اشتغال برسد.

اظهارات کاشکاری در شرایطی است که افزایش فشارهای تورمی در اقتصاد آمریکا اکثر سیاستگذاران فدرال رزرو را متقاعد کرده است که نرخ بهره باید زودتر از موعد و انتظار افزایش یابد.

 مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ بهره وجود دارد و ظاهرا بانک مرکزی آمریکا برای کاهش برنامه خرید اوراق قرضه نیز آماده می شود. این دو مساله مهم بر خلاف انتظارات و پیش بینی های قبلی سرمایه گذاران بوده و تاثیر منفی زیادی بر اعتماد سرمایه گذاران بورس وال استریت داشته است.

در حالی که 3 ماه قبل اکثر سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا خواستار عدم تغییر نرخ بهره در شرایط فعلی بودند ولی در نشست چهارشنبه گذشته 11 نفر از 18 سیاستگذار بانک مرکزی آمریکا خواستار حداقل دو بار افزایش نرخ بهره تا پایان سال 2023 میلادی شده اند.

کاشکاری افزود: به نظر من افزایش تورم در اقتصاد آمریکا موقتی است و علت اصلی آن بازگشایی فعالیت های اقتصادی و کمبود عرضه است.

وی تاکید کرد: بازار کار هنوز با یک شکاف عمیق روبرو است و بیش از 7 میلیون فرصت شغلی جدید نیاز است.

کاشکاری در ادامه ضمن مخالفت با کاهش برنامه خرید اوراق قرضه از سوی فدرال رزرو، گفت: اقتصاد امریکا هنوز به حمایت نیاز دارد. فدرال رزرو باید برنامه خرید 120 میلیارد دلار اوراق قرضه در ماه را ادامه دهد.

انتهای پیام /

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان