رشد چشمگیر تورم تولیدکننده در چین در ماه اوت


اداره ملی آمار چین در تازه ترین گزارش خود از افزایش کم سابقه شاخص قیمت تولیدکننده در این کشور در ماه اوت خبر داده است.

به گزارش رویترز، اداره ملی آمار چین اعلام کرد: شاخص قیمت تولیدکننده در ماه اوت با رشد ۹.۵ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده که این رقم سریع‌ترین افزایش این شاخص از اوت ۲۰۱۸ به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، تورم تولید کارخانه در چین در ماه اوت به بالاترین رقم طی 13 سال گذشته رسیده است که علت اصلی آن افزایش قیمت مواد خام و اولیه علیرغم تلاش‌های زیاد پکن برای کنترل قیمت آنها بوده است. این مساله موجب شده است تا فشار زیادی به تولیدکنندگان چینی در این مدت وارد شود.

اقتصاد چین رشد قابل توجهی نسبت به رکود سال گذشته به خاطر شیوع ویروس کرونا داشته ولی سرعت این رشد اخیراً به خاطر اوج دوباره کرونا، افزایش قیمت مواد خام اولیه و کارزارهای تشکیل شده برای کاهش تولید کربن، کندتر شده است.

قیمت کالاها طی ماه‌های اخیر رو به افزایش بوده و حاشیه سوددهی بسیاری از کارخانه‌ها را پایین آورده است. قیمت زغال سنگ در چین در روز پنجشنبه به خاطر نگرانی از وضع اقدامات محدود کننده جدید در مناطق تولید کننده آن، رکورد زد.

درآمد شرکت‌های صنعتی چین برای پنجمین ماه متوالی کند شده است.

صنایع زغال سنگ، مواد شیمیایی و فلزات بیشتر این افزایش قیمت را در ماه اوت به خود اختصاص دادند.

هزینه معدنکاری زغال سنگ 57.1 درصد در ماه اوت نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

چین محدودیت های اجتماعی برای مهار ویروس کرونا را که شامل محدودیت‌های حمل و نقل هم می‌شود افزایش داده است. به این ترتیب تقاضا در بخش خدمات کاهش یافته است.

با وجود افزایش تورم در تولید کارخانه‌ای در چین، تورم قیمت مصرف کننده ثابت مانده است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان