گزارش فدراسیون جهانی بورس از بهبود چشمگیر بازارهای مالی

فدراسیون جهانی بورس در تازه ترین گزارش خود از بهبود چشمگیر بازارهای مالی در شش ماه نخست ۲۰۲۱ میلادی خبر داده است.

به گزارش رویترز، فدراسیون جهانی بورس در تازه ترین گزارش خود نوشت: اطلاعات مربوط به شش ماه نخست 2021 میلادی نشانگر ادامه روند رو به رشدی است که در اواخر سال 2020 شاهد آن بودیم.

بر اساس این گزارش بسیاری از شاخص های سهام در این بازه زمانی، به خصوص در قاره‌ آمریکا، رکوردهای جدیدی را ثبت کرده اند. عوامل مهمی مثل واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا، بسته ‌های محرک مالی و حمایتی از سوی دولت‌ها، دارایی‌های انباشته شده در دوران شیوع ویروس کرونا و افزایش اعتماد نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی در این مدت منجر به تقویت بازارهای مالی نسبت به نیمه دوم 2020 شده است.

ارزش بازارهای مالی با 6.5 درصد افزایش نسبت به دسامبر 2020، برای اولین بار از مرز 116 تریلیون دلار امریکا گذشت.

بازارهای سهام هم در ارزش معاملات و هم حجم معاملات رکورد زدند و به ترتیب به رقم 78 تریلیون دلار و 6.21 میلیارد معامله رسیدند. فقط در ماه مارس امسال 85.4 تریلیون دلار به ارزش بازارهای مالی اضافه شده است.

افزایش سرمایه از طریق عرضه‌‌های اولیه نیز با افزایش 7.83 درصدی نسبت به شش ماه دوم سال 2020، رکوردهای جدیدی معادل 5.252 میلیارد دلار در قاره آمریکا و 8.45 میلیارد دلار در منطقه­‌ اروپا، خاورمیانه و آفریقا به ثبت رساند.

با وجود اینکه تعداد عرضه های اولیه انجام شده در سطح جهانی با افت 2.6 درصدی مواجه شد ولی میانگین ارزش هر عرضه اولیه با 96 درصد افزایش به نسبت 75.372 میلیون دلار در هر عرضه عمومی رسید.

تعداد پذیرش‌‌های بدون عرضه اولیه نیز به رکوردهای بالایی از جمله 1113 در سطح جهان، 115 در قاره­‌ی آمریکا، 839 در منطقه‌ آسیا اقیانوسیه رسید.

افزایش سرمایه شرکت‌های از قبل پذیرش شده به ارقام بالای 46.4 میلیارد دلار در سطح جهانی و 75.12 میلیارد دلار در سطح قاره‌ آمریکا رسید.

ارزش معاملات ابزارهای مشتقه نیز در همه­‌ی انواع قراردادها به جز در اوراق آتی مبتنی بر ارز و آتی مبتنی بردر تمام مناطق با افزایش روبرو بود. حجم معاملات این ابزار در مقایسه با نیمه دوم سال 2020 با رشد 18 درصدی به رکورد 24.29 میلیارد قرارداد معامله شده رسید. حجم معاملات نرخ بهره و قراردادهای اختیار معامله مبتنی بر ETF نیز به ترتیب افزایش 6.68 و 8.44 درصدی را شاهد بودند.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان