افزایش چشمگیر قیمت متانول در چین به خاطر کاهش شدید عرضه ایران


بازار متانول چین در سه ماه چهارم 2020 میلادی با رشد و رونق چشمگیری روبرو شده و این مساله رشد فزاینده قیمت را در پی داشته است.به گزارش پلاتس، قیمت هر تن متانول در بازار چین به بیش از 254 دلار رسیده که این بالاترین رکورد از ابتدای 2020 تاکنون به شمار می رود. رشد چشمگیر تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت متانول در بازار چین داشته است.

بر اساس این گزارش تحلیلگران معتقدند انتظارات مربوط به کاهش شدید عرضه از سوی ایران در فصل زمستان نیز تاثیر مهمی بر افزایش قیمت متانول داشته است. 

قیمت متانول در بازار چین طی دو هفته اخیر روندی صعودی داشته که علت اصلی آن گمانه زنی ها درباره کمبود عرضه گاز به واحدهای تولیدی متانول در ایران در فصل زمستان است. سال گذشته نیز کمبود گاز طبیعی برای واحدهای تولیدکننده متانول در ایران موجب کاهش شدید صادرات به چین شد. 

پیش بینی می شود بخش خانگی ایران امسال با آغاز فصل سرما روزانه بیش از 650 میلیون متر مکعب گاز مصرف خواهد کرد در حالی که این رقم هم اکنون 500 میلیون متر مکعب در روز اعلام شده است. 

اگر مصرف بخش خانگی با کاهش روبرو نشود، میزان گاز عرضه شده به واحدهای تولید متانول و نیروگاه های برق به کمتر از 50 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. 

برخی تجار و معامله گران اعلام کردند که قیمت محموله های متانول ایران طی هفته جاری 10 تا 12 درصد بالاتر از قیمت متانول در بازار چین بوده و قیمت هر تن متانول صادراتی ایران به چین به بیش از 285 دلار رسیده است.

قیمت متانول در بازار چین نسبت به نوامبر سال گذشته 20 درصد رشد داشته است. قیمت متانول در ماه ژوئن به 152 دلار در هر تن رسید که پایین ترین قیمت در 11 سال اخیر بوده است.

رشد هزینه های مصرفی و گردشگری داخلی در چین موجب شد تا تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه سوم امسال به 4.9 درصد برسد. تولیدات صنعتی چین نیز در ماه اکتبر 6.9 درصد افزایش یافت.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان