هشدار موسسه رتبه بندی اس اند پی درباره افزایش ریسک در اقتصاد چین


موسسه رتبه بندی اس اند پی گلوبال در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که رونق اقتصادی چین با خطرات و تهدیدات جدی روبرو است.به گزارش رویترز، موسسه رتبه بندی اس اند پی هشدار داد: رونق اقتصادی چین پس از رهایی از ویروس کرونا در معرض خطر ناشی از افزایش نرخ بهره و کاهش نرخ تورم قرار دارد که در نهایت منجر به بالا رفتن نرخ بهره واقعی می شود.

بر اساس این گزارش اقتصاددانان ارشد موسسه رتبه بندی اس اند پی تاکید کردند: رونق اقتصادی نامتوازن و نامتعادل، افت شدید تقاضای بخش خصوصی و امیدواری بیش از حد و افراطی بازار از یک سو، به همراه افزایش نرخ بهره واقعی، می تواند شرایط مالی را برای شرکتهای بزرگ چینی سخت و دشوارتر از قبل کند.

این گزارش افزود: افزایش نرخ بهره و کاهش تورم نیز عامل مهم دیگری است که موجب رشد نرخ بهره واقعی خواهد شد و فشار زیادی را به رونق اقتصادی چین وارد می کند. این در حالی است که آمارهای اخیر اقتصادی از جمله افزایش تولیدات صنعتی و رشد صادرات، موجب احیای امیدهایی درباره وضعیت رشد و رونق اقتصادی چین شده است.

ولی اقتصاددانان موسسه اس اند پی هشدار می دهند که تولیدات صنعتی و صادرات چین به شدت به سیاست های حمایتی دولت وابسته هستند و سایر بخش ها از جمله خدمات و شرکتهای خصوصی و تقاضای بخش خصوصی به شدت عقب مانده است. 

علاوه بر این، علی رغم افزایش تورم مصرف کننده، تورم هسته ای همچنان پایین است و در ماه جولای تنها 0.5 درصد رشد داشته است. قیمت های تولیدکننده نیز همچنان نزولی است. 

افزایش ارزش سهام و انتشار اوراق قرضه جدید دولتی نیز موجب افزایش بهره اوراق قرضه شده و فشار زیادی را به شرکتها وارد کرده است.نرخ بهره اوراق قرضه 10 ساله چین در روز سه شنبه به 2.94 درصد رسیده است این رقم اواخر آوریل به 2.5 درصد رسیده بود.تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تا زمانی که هزینه های مصرفی بخش خصوصی در چین افزایش پیدا نکند و شرکتهای خصوصی سرمایه گذاری های خود را افزایش ندهند، نمی توان گفت رشد و رونق اقتصادی چین پایدار و باثبات خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان