بیشترین کاهش هفتگی قیمت جهانی طلا از نوامبر


کدام برنده خواهند شد: بلندپروازی های فدرال رزرو آمریکا یا فشارهای تورمی.

اینوستینگ نوشت: نااطمینانی در بازارهای بین المللی موجب شد قیمت طلا برای دومین هفته متوالی با کاهش روبرو شود و بیشترین افت هفتگی قیمت این فلز گرانبها از نوامبر 2021 تاکنون ثبت شود.

با این حال، نگرانی های مربوط به جنگ روسیه-اوکراین و فشارهای تورمی موجب شده تا قیمت طلا همچنان بالاتر از سطح حمایتی 1900 دلاری حفظ شود.

قیمت طلا در فعال ترین معاملات آتی در بازار کامکس نیویورک در پایان معاملات روز جمعه با 13.90 دلار کاهش به 1929.30 دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته گذشته با 2.8 درصد کاهش روبرو شده که بیشترین افت از 19 نوامبر 2021 به شمار می رود.

فدرال رزرو در نشست هفته گذشته خود نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد که نخستین افزایش از سال 2018 تاکنون به شمار می رود. این احتمال وجود دارد که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را تا پایان امسال 6 بار دیگر افزایش دهد تا با فشارهای تورمی مقابله کند.

اظهارات برخی از مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا موجب شد تا ارزش دلار در پایان معاملات روز جمعه با افزایش روبرو شود.

اد مویا تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری OANDA گفت: افزایش ارزش دلار در کوتاه مدت برای کامودیتی ها دردسر ساز خواهد بود. دلار از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو سود می برد.

نرخ تورم آمریکا به بالاترین سطح خود در 40 سال اخیر رسیده و رشد تولید ناخالص داخلی نیز سال گذشته به 5.7 درصد رسیده است، این رقم در سال 2020 با افت 3.5 درصدی روبرو شده بود که بیشترین کاهش از سال 1984 به شمار می رود. نرخ تورم نیز در سال گذشته به 5.8 درصد رسیده که بالاترین رکورد از 1982 محسوب می شود.

فدرال رزرو اکنون بر سر دوراهی سختی قرار گرفته است: دستیابی به حداکثر اشتغال و کاهش نرخ بیکاری به زیر 4 درصد یا حفظ تورم در مرز 2 درصدی یا کمتر تا یک سال آینده. فدرال رزرو توانسته است به هدف اولیه یعنی کاهش نرخ بیکاری دست یابد به طوری که در فوریه نرخ بیکاری به 3.8 درصد رسیده ولی نرخ تورم روندی صعودی داشته و در ماه فوریه به بیش از 7.9 درصد رسیده است.

اکثر مقام های فدرال رزرو بر این باورند که نرخ بهره تا پایان 2022 به بیش از 1.9 درصد خواهد رسید.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان