جهش قیمت نفت در پی کاهش تولیدات پالایشگاهی عربستان


قیمت نفت در آغاز مبادلات روز دوشنبه با رشد 3 دلاری روبرو شده و نفت برنت به بیش از 110 دلار در هر بشکه رسیده است.

رویترز نوشت: در شرایطی که اتحادیه اروپا قصد دارد به تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه ملحق شود، حمله به تاسیسات پالایشگاهی عربستان سعودی نیز تاثیر زیادی بر رشد مجدد قیمت جهانی نفت داشته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 3.44 دلار افزایش به بیش از 111.37 دلار رسیده است. قیمت نفت برنت روز جمعه نیز 1.2 درصد افزایش یافته بود.

هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 3.54 دلار افزایش به بیش از 108.24 دلار رسیده است. نفت سبک آمریکا نیز روز جمعه با رشد 1.7 درصدی روبرو شده بود.پ

قیمت نفت در آستانه نشست هفته جاری کشورهای اروپایی با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با هدف تشدید تحریم ها علیه روسیه، با افزایش همراه شده است.

در حالی که نشانه های چندانی از کاهش تنش بین روسیه و غرب مشاهده نمی شود، تمرکز اصلی سرمایه گذاران روی این موضوع است که آیا بازار می تواند کمبود نفت روسیه را جبران کند یا نه.

جفری هالی تحلیلگر ارشد موسسه OANDA گفت: حمله حوثی ها به یک پایانه نفتی عربستان،هشدارها درباره کمبود ساختاری تولید اوپک و تحریم احتمالی نفت روسیه از سوی اروپا موجب افزایش مجدد قیمت نفت در آسیا شده است.

وی افزود: حتی اگر جنگ اوکراین همین فردا پایان یابد، جهان به خاطر تحریم های روسیه با کمبود ساختاری انرژی روبرو است.

تازه ترین آمارهای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش در اوپک پلاس نشان می دهد برخی کشورهای تولیدکننده هنوز توانایی عمل به تعهدات تولید نفت را نداشته اند.

3 منبع اگاه به رویترز گفته اند که اوپک پلاس در ماه فوریه هدف تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز از دست داده است.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان