موسسه مالیه بین الملل در تازه ترین گزارش خود از رشد فزاینده بدهی کشورهای جهان خبر داده است.

نشنال  نیوز در گزارشی نوشت: میزان بدهی کشورهای جهان در سه ماهه دوم 2021 میلادی، با ۴.۸ تریلیون دلار افزایش به رکورد ۲۹۶ تریلیون دلار رسیده است.این در حالی است که دولتها، شرکتها و خانوارها همچنان به علت بحران ناشی از شیوع کرونا مجبور به دریافت وام های بیشتری شدند.

بر اساس این گزارش مؤسسه مالیه بین الملل در گزارش “رصد بدهی جهانی” خود افزود: مجموع بدهی کشورهای جهان که در سه ماهه اول امسال اندکی کاهش یافت، در سه ماهه منتهی به 30 ژوئن نسبت به دوره قبل شیوع کرونا بیش از 36 تریلیون دلار افزایش یافته است.

این در حالی است که سهم بدهی جهانی به تولید ناخالص داخلی اولین کاهش سه ماهه خود نسبت به سه ماه قبلی از زمان شروع همه گیری را ثبت کرد.

در سه ماهه دوم سال 2021، نسبت بدهی جهانی به تولید ناخالص داخلی به 353 درصد رسید که این رقم 9 درصد کمتر از بالاترین رقم خود یعنی 362 درصد در سه ماه نخست امسال بود.

به طور کلی، 51 کشور از 61 کشوری که توسط مؤسسه IIF بررسی شدند، کاهش نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی را در سه ماهه دوم ثبت کردند، که عمدتا به دلیل افزایش فعالیت‌های اقتصادی بود.

پیش بینی می‌شود اقتصاد جهانی، که سال گذشته به عمیق‌ترین رکود خود از زمان رکود بزرگ در دهه 1930 وارد شد، 6 درصد در سال 2021 رشد کند.

گسترش سریع نوع شدیدتر کرونا یعنی دلتا و دسترسی نابرابر به واکسن در کشورهای مختلف سرعت بهبود شرایط اقتصادی را کاهش می‌دهد.

شدیدترین افزایش بدهی کشورهای جهان در «بازارهای نوظهور» رخ داد که مجموع بدهی‌ها در سه ماهه دوم به 92 تریلیون دلار رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه در سال 2020 بیش از 87 تریلیون دلار بود. افزایش مداوم بدهی بازارهای نوظهور باعث شده است که این مبلغ 15 تریلیون دلار بیشتر از سطح قبل از همه گیری باشد.

بدهی بازارهای نوظهور به استثنای چین، به بالاترین سطح خود یعنی نزدیک به 36 تریلیون دلار رسیده است که حدود 3 تریلیون دلار از زمان شروع همه گیری افزایش یافته، که عمدتا ناشی از استقراض دولت‌ها از جمله برزیل، کره و روسیه است.

انتهای پیام/

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان