درخشش اونس جهانی طلا زیر سایه بحران روسیه و اوکراین


قیمت طلا در بازارهای جهانی در پایان مبادلات روز جمعه با افت اندکی روبرو شد ولی طی هفته ای که گذشت با بیشترین رشد در 3 ماه گذشته همراه شده است.

به گزارش اینوستینگ، قیمت طلا برای سومین هفته متوالی با افزایش مواجه شده و بهترین عملکرد را از نوامبر 2021 میلادی ثبت کرده است.

قیمت هر اونس طلا در معاملات روز جمعه با 2.20 دلار کاهش به 1899 دلار رسید ولی در هفته ای که گذشت با رشد 3.1 درصدی روبرو شد که بهترین عملکرد از نوامبر 2021 به شمار می رود.

تشدید تنش های ژئوپلیتیک از یک سو و افزایش فشارهای تورمی در آمریکا و سایر اقتصادهای توسعه یافته و صنعتی از سوی دیگر تاثیر زیادی بر افزایش چشمگیر تقاضا و قیمت طلا داشته است.

قیمت طلا روز جمعه برای لحظاتی به بیش از 1905 دلار رسید که بالاترین رکورد در 8 ماه گذشته به شمار می رود.

اد مویا تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری OANDA در این باره گفت: طلا به دنبال تثبیت قیمت بالاتر از سطح مقاومتی 1930 دلاری است. با توجه به تعطیلی روز دوشنبه در آمریکا، اگر تنش های اوکراین تشدید نشود، قیمت طلا دستخوش نوساناتی خواهد شد.

سرمایه گذاران بین المللی به شدت نگران بحران شرق اروپا، فشارهای تورمی و سیاست های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هستند.

رشد اقتصادی آمریکا در سال 2021 به 5.7 درصد رسیده است که سریعترین رشد از 1984 به شمار می رود. اقتصاد آمریکا در سال 2020 با افت 3.5 درصدی روبرو شده بود.

نرخ تورم مصرف کننده در امریکا نیز در ماه دسامبر به بیش از 7 درصد رسیده که بالاترین رکورد از 1982 به شمار می رود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان