کاهش 1.7 درصدی قیمت جهانی نفت در هفته گذشته


قیمت نفت در حالی معاملات روز جمعه را پشت سر گذاشت که اخبار مربوط به بحران روسیه و اوکراین از یک سو و مذاکرات برجام از سوی دیگر، سرمایه گذاران را سردرگم کرده است.

به گزارش رویترز، سرمایه گذاران بین المللی نگران تشدید بحران در مرزهای اوکراین هستند که این عامل می تواند موجب اختلال عرضه انرژی به بازارهای اروپا شود. سرمایه گذاران در عین حال نیم نگاهی به مذاکرات وین دارند، جایی دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی می تواند نگرانی ها درباره عرضه انرژی را تاحدی کاهش دهد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0.6 درصد افزایش به 93.45 دلار رسید در حالی که هر بشکه نفت سبک آمریکا با 0.5 درصد افت 91.07 دلار داد و ستد شده است.

در شرایطی که نفت برنت برای نهمین هفته متوالی با افزایش روبرو شده و رشد 0.9 درصدی را ثبت کرده ولی نفت سبک آمریکا در این مدت 1.7 درصد کاهش داشته است.

تقاضای نفت سال 2020در حالی که غرب بارها ادعا کرده است که روسیه قصد اشغال خاک اوکراین را دارد ولی مسکو این ادعاها را رد کرده است. کشورهای غربی تهدید کرده اند که تحریم های سختی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد.

البته ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا گفته است که تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه نباید شامل واردات انرژی شود.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز در تازه ترین اظهاراتش گفته است که پوتین تصمیم نهایی برای اشغال اوکراین را اتخاذ کرده است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نیز درباره روند مذاکرات برجام در وین گفت: توافق ایران و آمریکا برای احیای برجام نزدیک و در دسترس است ولی موفقیت در این خصوص بستگی به عزم سیاسی طرف های مذاکره کننده دارد.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان