افت شدید درآمد شرکت های نفتی جهان در سال 2020


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد درآمد شرکت های نفتی بزرگ جهان در سال 2020 نسبت به سال قبل از آن با افت 31 درصدی روبرو شده است.

اویل پرایس نوشت: درآمد 5 شرکت بزرگ نفتی جهان یعنی پتروچاینا و سینوپک چین، آرامکوی عربستان و بریتیش پترولیوم و اکسون موبیل آمریکا در سال 2020 به 1.14 تریلیون دلار رسیده که این رقم نسبت به سال 2019 با افت 30.9 درصدی روبرو شده است.

بر اساس این گزارش درآمد شرکت های مذکور در سال 2019 میلادی به بیش از 1.65 تریلیون دلار رسیده بود که این مساله نشانگر افت 500 میلیارد دلاری درآمد این شرکت ها در سال 2020 میلادی است.

به اعتقاد تحلیلگران انرژی، کاهش قیمت و تقاضای نفت در سال گذشته میلادی مهمترین عامل افت فروش این شرکت‌ها و سایر شرکت‌های نفت و گاز دنیا بوده است.

تحقیقات بین المللی نشان می دهد درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان از جمله آرامکوی عربستان و شرکت های بزرگ روسی و همچنین شرکت‌های خدمات نفتی، 35.4 درصد کاهش داشته و به 1.3 تریلیون دلار رسیده است در حالی که این رقم در سال 2019 به بیش از 2.2 تریلیون دلار رسیده بود.

 این تحقیق و پژوهش پس از بررسی گزارش های مالی 14 شرکت بزرگ دنیا به دست آمده است. این شرکت‌ها عبارتند از: اکسون موبیل، شورون، کنکو فیلیپس، هالیبرتون، شلومبرگر، بیکر هیوز، شل، بریتیش پترولیوم، توتال، انی، ایکویینر، لوک اویل، روس نفت و آرامکوی عربستان.

 بیشترین کاهش درآمد مربوط به شرکت شل با 48 درصد بوده است. شرکت‌های بریتیش پترولیوم، آرامکو و اکسون هم بیش از 30 درصد کاهش درآمد در 2020 نسبت به 2019 داشتند.

 افزایش قیمت نفت در سه ‌ماه‌ نخست سال جاری میلادی موجب شده است تا سود بسیاری از شرکت های نفتی جهان بار دیگر تقویت گردد.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان