آیا روند واردات نفت چین تا پایان 2020 نزولی خواهد شد؟


در حالی که بحران شیوع ویروس کرونا موجب افت چشمگیر تقاضای نفت در بسیاری از کشورهای جهان شده، ولی آمارهای رسمی نشانگر افزایش واردات نفت چین طی ماه های اخیر است.به گزارش اویل پرایس، رشد فزاینده واردات چین یک عامل مهم برای تقویت قیمت نفت طی ماه های اخیر بوده است.

ولی برخی تحلیلگران بازار انرژی بر این باورند که ظرفیت واردات نفت چین رو پایان است و قیمت نفت دیگر مانند ماه آوریل آنقدر ارزان نیست که شرکتهای چینی به دنبال واردات سریع و چشمگیر طلای سیاه باشند.بر اساس این گزارش چین بخش زیادی از نفت وارد شده طی ماه های اخیر را در ذخایر راهبردی انبار کرده است. 

برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که میزان واردات نفت چین طی ماه های آینده کمتر از ماه های قبل خواهد بود و علاوه بر این نگرانی ها نسبت به موج دوم شیوع ویروس کرونا نیز می تواند فشار زیادی را بر قیمت جهانی نفت وارد کند. 

آمارهای رسمی نشان می دهد واردات نفت چین برای دو ماه متوالی همه رکوردهای قبلی را شکسته است. بی شک رشد تقاضای سوخت پس از لغو قرنطینه تاثیر زیادی بر افزایش واردات نفت داشته ولی عامل مهم اصلی در رشد چشمگیر واردات چین، سقوط بی سابقه قیمت نفت در ماه آوریل بوده به طوری که قیمت هر بشکه نفت به پایین ترین سطح خود در 2 دهه اخیر رسید و تقاضای جهانی نفت نیز به کمتر از 20 میلیون بشکه در روز سقوط کرد. 

این مساله موجب شد تا بسیاری از پالایشگاه های چین برای خرید نفت خام دست به کار شوند و محموله های بزرگی را برای تحویل در ماه های می ژوئن و جولای خریداری کنند. پس جای تعجبی نیست که واردات نفت خام چین طی ماه های می و ژوئن با کاهش روبرو شود.

در ماه می چین 11.34 میلیون بشکه نفت در روز وارد کرده است. این رقم در ماه ژوئن نیز به رکورد جدید 12.9 میلیون بشکه در روز رسیده است. این رقم 1.5 میلیون بشکه بیشتر از ماه قبل بوده و نسبت به ژوئن سال گذشته 34 درصد رشد داشته است. واردات نفت چین در شش ماه نخست 2020 میلادی نیز علی رغم گسترش ویروس کرونا و تدابیر قرنطینه ای با رشد 10 درصدی روبرو شده و به طور متوسط به 10.95 میلیون بشکه در روز رسیده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان