بلاتکلیفی قیمت نفت بین محدودیت عرضه و نگرانی از رکود اقتصادی


قیمت نفت برنت دریای شمال در آغاز مبادلات امروز دوشنبه با افزایش روبرو شد ولی قیمت نفت آمریکا کاهش نسبی را تجربه کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران، افزایش قیمت نفت برنت به دلیل نگرانی های مربوط به عرضه بوده و کاهش قیمت نفت آمریکا بیشتر به علت نگرانی های جهانی درباره رکود اقتصادی و افت تقاضای چین بوده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 11 سنت افزایش به 107.13 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 15 سنت کاهش 104.64 دلار داد و ستد شده است.

نفت برنت روز جمعه با رشد 2.3 درصدی روبرو شد و نفت سبک آمریکا نیز بیش از 2 درصد افزایش یافت.

البته قیمت هر دو نفت طی هفته گذشته با کاهش همراه شده است.نگرانی های مربوط به افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی بزرگ جهان که منجر به رکود اقتصادی احتمالی و افت تقاضای انرژی خواهد شد، علت اصلی این افت قیمت بوده است.

تحلیلگران موسسه تحقیقاتی ای ان زد در این باره گفتند: پوزیشن های بلندمدت در معاملات آتی نفت سبک آمریکا اکنون به پایین ترین سطح خود از مارس 2020 رسیده است یعنی زمانی که تقاضا به خاطر شیوع گسترده ویروس کرونا سقوط کرد.

آمارهای جدید نشان می دهد تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین نسبت به روز قبل کاهش یافته ولی نگرانی ها همچنان درباره قرنطینه های بیشتر و گسترده تر وجود دارد زیرا یک سویه جدید ویروس اومیکرون در شانگهای شناسایی شده است.

در طرف عرضه نیز هنوز نگرانی های زیادی درباره طرح های غرب برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه وجود دارد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز هشدار داده است که تحریم های بیشتر تبعات فاجعه باری برای بازار انرژی به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان