بحران بیکاری در بین جوانان چینی: نرخ بیکاری به 13 درصد رسید


با گذشت یک سال از تبعات منفی بحران شیوع ویروس کرونا، بخش گسترده ای از جوانان چینی برای یافتن شغل با چالش جدی روبرو هستند.به گزارش سی ان بی سی، آمارهای رسمی نشان می دهد نرخ بیکاری برای جوانان 16 تا 24 سال چینی در ماه فوریه به بیش از 13.1 درصد رسیده که این رقم بسیار بیشتر از نرخ بیکاری 5.5 درصدی در مناطق شهری است.بر اساس این گزارش بیکاری 13.1 درصدی جوانان چینی مشابه نرخ بیکاری در سه ماه نخست سال گذشته است. 

یک تحلیلگر اقتصادی در این باره گفت: بالا بودن آمار بیکاری در بین جوانان چینی نشانگر چالش متوالی در اقتصاد چین و فشاری است که بر بازار اشتغال این کشور وارد می شود.از سوی دیگر جوانان چینی با افزایش شدید رقابت برای یافتن شغل روبرو هستند. پیش بینی می شود امسال بیش از 9.09 میلیون دانش آموز و دانشجو وارد بازار کار شوند. این رقم سال گذشته نیز به 8.74 میلیون نفر رسیده بود. حتی قبل از شیوع ویروس کرونا نیز تعداد شغل های جدید ایجاد شده در مناطق شهری در سال 2019 به کمتر از 10.32 میلیون رسیده است، این رقم در سال 2018 نیز به 13.61 میلیون فرصت شغلی جدید رسیده بود. 

در سال 2020 نیز در حالی که جهان با تبعات سنگین ناشی از بحران کرونا روبرو بود، تنها 11.86 میلیون شغل جدید در مناطق شهری چین ایجاد شده است.چین قصد دارد امسال نیز 11 میلیون فرصت شغلی جدید در مناطق شهری ایجاد کند و به نرخ بیکاری 5.5 درصدی دست یابد. لی کی کیانگ نخست وزیر چین پیش از این گفته است که فشارها برای ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری به شدت افزایش یافته است.رشد اقتصادی چین سال گذشته به 2.3 درصد رسیده و مقام های این کشور دستیابی به رشد 6 درصدی را هدف مهم امسال قرار داده اند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان