مخالفت سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا با نرخ بهره منفی


سیاستگذاران پولی فدرال رزرو آمریکا مخالفت خود را با کاهش نرخ بهره به زیر صفر درصد اعلام کرده اند. به گزارش رویترز، سیاستگذاران پولی فدرال رزرو بر این باورند که هر اقدامی را در راستای حمایت از رشد و رونق اقتصادی با هدف کاهش تبعات منفی شیوع ویروس کرونا انجام خواهند داد ولی با یک چیز مخالفت خواهند کرد: منفی کردن نرخ بهره بانکی.

بر اساس این گزارش چارلز ایوانز رئیس فدرال رزرو شیکاگو در اظهاراتی گفت: ما باید همه اقدامات ممکن را انجام دهیم تا اقتصاد آمریکا هر چه سریعتر به حالت عادی بازگشته و فعالیت های اقتصادی و تجاری احیا شود. نرخ بهره نیز برای یک مدت زمان نامشخص نزدیک به صفر درصد حفظ خواهد شد. وی در پاسخ به سئوالی درباره احتمال منفی شدن نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا ، تاکید کرد: تصور نمی کنم نرخ بهره منفی ابزاری باشد که بخواهیم در آمریکا از آن استفاده کنیم.

مخالفت سیاستگذاران فدرال رزرو آمریکا با نرخ بهره منفی

مخالفت آمریکا با نرخ بهره منفی

هفته گذشته برخی از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران از احتمال منفی شدن نرخ بهره آمریکا طی سال آینده بحث به میان آورده اند.  این در شرایطی است که بانکهای مرکزی سایر کشورها از جمله اروپا و ژاپن نرخ بهره منفی را آزمایش کرده  و نتایج متفاوتی را گرفته اند. ایده جریمه کردن بانکها به خاطر حفظ نقدینگی مازاد و تشویق آنها به اعطای وام موجب رونق سرمایه گذاری تجاری و رشد هزینه های مصرفی می شود. ولی سیاستگذاران پولی فدرال رزرو آمریکا از این مساله نگران هستند که نرخ بهره منفی می تواند در نهایت به ضرر بازارهای مالی تمام شود.

به اعتقاد آنها در بحران فعلی اتخاذ نرخ بهره منفی ناکارآمد و غیر موثر خواهد بود زیرا در شرایط کنونی این قیمت پول نیست که مردم و کسب و کارها را از هزینه کردن پول منع کرده است بلکه مشکل اصلی محدودیت های دولت و نگرانی نسبت به وضعیت سلامت عمومی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان