بانک استاندارد چارترد: نرخ بهره منفی آمریکا موجب رشد فزاینده قیمت طلا خواهد شد


نرخ بهره منفی آمریکا

بانک استاندارد چارترد در تازه ترین تحلیل خود پیش بینی کرده است که در صورت منفی شدن نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا ، قیمت طلا به رکوردهای جدیدی دست خواهد یافت. به گزارش پلاتز، سوکی کوپر تحلیلگر فلزات گرانبها در بانک استاندارد چارترد در این باره گفت: فدرال رزرو آمریکا این احتمال را رد نکرده است که نرخ بهره به زیر صفر کاهش یافته و وارد منطقه منفی شود. منفی شدن نرخ بهره از نظر تئوری به این معناست که بانکها کمتر از آن چیزی که قرض می گیرند، بازپس خواهند داد.

بر اساس این گزارش، استاندارد چارترد پیش بینی کرده است که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را به منفی 0.5 تا یک درصد برساند و در این صورت ارزش دلار آمریکا با کاهش و قیمت طلا با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد. کوپر افزود: در صورت منفی شدن نرخ بهره آمریکا، قیمت طلا می تواند رکوردهای بیشتری حتی فراتر از قیمت 1920 دلار در سال 2011 را ثبت کند. منفی شدن نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری طلا را کاهش خواهد داد.

جان باتلر استراتژیست فلزات گرانبها در موسسه میتسوبیشی نیز گفت: چشم انداز کلان اقتصادی میان مدت و بلندمدت، سرمایه گذاری در بازار طلا را جذاب تر می کند، به خصوص تا زمانی که نرخ بهره برای مدت زمان طولانی پایین نگه داشته شود. به نظر می رسد بانکهای مرکزی سراسر جهان در شرایط کنونی با هدف حمایت از رشد و رونق اقتصادی در بحبوحه بحران کرونا قصد دارند نرخ بهره را پایین نگه دارند.

از سوی دیگر تشدید تنش ها بین آمریکا و چین نیز یک عامل مهم دیگر برای رشد تقاضا و قیمت طلا به شمار می رود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان