آیا روند صعودی قیمت جهانی مس ادامه خواهد یافت؟


برخی تحلیلگران بین المللی بر این باورند که افزایش تقاضای خارج از چین برای ادامه روند صعودی قیمت جهانی مس طی ماه های آینده لازم و ضروری است.به گزارش پلاتس، تحلیلگران شرکت کننده در وبینار بورس فلزات لندن تاکید کردند: تقاضای مستحکم خارج از چین لازم است تا روند صعودی قیمت جهانی مس طی ماه های آینده ادامه یابد.

بر اساس این گزارش تحلیلگران افزودند: گرچه رونق تقاضای چین عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی مس بوده است ولی ادامه این روند صعودی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

قیمت مس 22 اکتبر با 67 دلار کاهش نسبت به روز قبل به 6886 دلار رسیده است ولی نسبت به اواخر مارس با رشد 50 درصدی روبرو شده است. 

برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که قیمت مس سال آینده به خاطر کمبود عرضه به بیش از 7500 دلار خواهد رسید، بر خلاف نشانه هایی که حاکی از افت رشد و رونق اقتصادی چین است. 

تریسی لیائو تحلیلگر کالاها در سیتی بانک در این باره گفت: می دانیم که اعطای اعتبارات بانکی و مالی در چین به اوج خود رسیده است. به نظر می رسد سیاست های پولی انبساطی چین در حال گذار به سوی سیاست های محافظه کارانه تری است. 

وی افزود: رشد تولید ناخالص داخلی چین امسال به 2.1 درصد خواهد رسید. این رقم سال گذشته به 6.1 درصد رسیده بود. تقاضای مس چین در 8 ماه نخست امسال با افزایش چشمگیری روبرو شد ولی در ماه سپتامبر کاش محسوسی داشته است.

کارولین باین تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه کاپیتال اکونومیکس نیز گفت: رشد قیمت جهانی مس طی هفته های اخیر بیشتر به خاطر افزایش چشمگیر تقاضای چین بوده است. به نظر من تنها با افزایش رشد اقتصادی آمریکا و اروپا تا پایان امسال، روند صعودی قیمت مس ادامه خواهد یافت. 

وی افزود: امسال اقتصاد آمریکا با افت 6 درصدی روبرو خواهد شد و اقتصادهای فرانسه اسپانیا و بریتانیا نیز افت 10 درصدی را تجربه خواهند کرد. افت رشد اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی به خاطر شیوع موج دوم ویروس کرونا، می تواند به ضرر قیمت جهانی مس طی ماه های آینده باشد. 

گئوردی ویلکس تحلیلگر ارشد موسسه مالی سوسدن فایننشال نیز گفت: ادامه روند با ثبات و صعودی قیمت مس تا حد زیادی نسبت به رشد و رونق اقتصادی آمریکا و اروپا دارد. اگر تدابیر محدودکننده بیشتری در این کشورها برای مقابله با کرونا اتخاذ شود، تقاضا و قیمت مس با افت محسوسی روبرو خواهد شد. 

وی افزود: سناریوی فعلی در آمریکا و اروپا به این معناست که روند صعودی قیمت مس چندان دوام نخواهد داشت. با این حال چین قصد دارد سال آینده طرح 5 ساله اقتصادی خود را اعلام کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان