چشم انداز بازار سنگ آهن و فولاد جهان در سه ماه چهارم 2020


چشم انداز سه ماهه S&P Global Platts از بازار جهانی سنگ آهن و فولاد منتشر شده است.به گزارش پلاتس، پیش بینی می شود قیمت جهانی سنگ آهن در سه ماه پایانی 2020 میلادی یعنی ماه های اکتبر تا دسامبر همچنان روند صعودی خواهد داشت بر خلاف کاهش تقاضا که در نتیجه افت تولید فولاد خام جهان خواهد بود.

بر اساس این گزارش 54 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی S&P Global Platts بر این باورند که قیمت سنگ آهن در سه ماه چهارم امسال بین 100 تا 110 دلار سی اف آر چین در نوسان خواهد بود. کمی بیش از یک سوم شرکت کنندگان در نظرسنجی نیز پیش بینی کردند قیمت سنگ آهن در این مدت به بیش از 110 دلار خواهد رسید و 11 درصد نیز اعلام کردند قیمت سنگ آهن به زیر 100 دلار در هر تن می رسد.

شاخص قیمت سنگ آهن پلاتس در ماه اوت به طور میانگین به 122 دلار در هر تن رسیده است. 

تنها 18 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته اند که تقاضای سنگ آهن آنها در سه ماه چهارم افزایش خواهد یافت، 39 درصد نیز گفته اند که تقاضای سنگ آهن با کاهش روبرو خواهد شد و 43 درصد نیز پیش بینی کرده اند که تقاضای سنگ آهن مشابه سه ماه سوم خواهد بود.

تحلیلگران بازار بر این باورند که کاهش تولید فولاد چین در فصل زمستان موجب نااطمینانی زیادی درباره چشم انداز بازار سنگ آهن خواهد شد.

گرچه تولید فولاد چین در ماه اوت به یک رکورد بی سابقه دست یافته است ولی 54 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته اند که تولید فولاد چین در سه ماه پایانی امسال کاهش خواهد یافت و 32 درصد نیز پیش بینی کرده اند که این رقم مشابه سه ماه سوم خواهد بود. 

بیش از 54 درصد پاسخگویان پیش بینی کرده اند که ذخایر فولاد جهان در سه ماه چهارم با کاهش روبرو خواهد شد و تنها 14 درصد افزایش ذخایر فولاد را پیش بینی کرده اند. 

افزایش ذخایر فولاد در اوایل سپتامبر موجب کاهش قیمت ها در بازار چین شده است. کاهش قیمت های داخلی فولاد موجب شده است تا قیمت چین در زمینه صادرات فولاد در بازارهای جهانی رقابتی تر شود. ولی تنها 29 درصد تحلیلگران پیش بینی کرده اند که صادرات فولاد چین در سه ماه چهارم امسال افزایش خواهد یافت و 22 درصد نیز گفته اند که صادرات فولاد کاهش می یابد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان