افت شدید واردات نفت هند از کشورهای خاورمیانه


تازه ترین آمارهای رویترز نشان می دهد واردات نفت هند از کشورهای خاورمیانه در ماه می 2021 میلادی به طور چشمگیری کاهش داشته است.

آمارهای رویترز از نفتکش های تجاری حاکی است خرید نفت هند از خاورمیانه طی ماه می به پایین ترین سطح خود در 25 ماه اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش سهم هند از واردات نفت خام کشورهای خاورمیانه در این مدت کاهش محسوسی داشته و به پایین ترین سطح در 2 سال اخیر تنزل یافته است. علت اصلی افت شدید واردات نفت هند از خاورمیانه، تصمیم پالایشگاه های این کشور برای متنوع کردن منابع خرید نفت طی ماه اخیر بوده است.

با توجه به مخالفت کشورهای اوپک پلاس با درخواست هند برای افزایش تولید و عرضه نفت در بازارهای بین المللی، دهلی نو نیز به پالایشگاه های خود دستور داده ست تا منابع خرید نفت خود را متنوع کنند و نفت مورد نیاز خود را از سایر کشورها غیر از خاورمیانه تامین کنند.

آمارهای رویترز نشان می دهد واردات نفت هند در ماه می به 4.2 میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته است. هند سومین واردکننده بزرگ نفت جهان به شمار می رود. با این حال واردات نفت هند در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل 31.5 درصد افزایش داشته است. سهم خاورمیانه در تامین نفت مورد نیاز هند به 52.7 درصد کاهش یافته که این پایین ترین رقم از آوریل 2019 میلادی است. این رقم در ماه آوریل به بیش از 67.9 درصد رسیده بود.

این آمارها نشان می دهد واردات نفت هند از عربستان که دومین منبع وارداتی این کشور پس از عراق محسوب می شود نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش داشته و واردات از امارات متحده عربی هم نسبت به سال قبل 39 درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که هند واردات نفت خود را از کشورهای آمریکای لاتین، آمریکا و مدیترانه افزایش داده است.

در ماه می نیجریه سومین عرضه کننده نفت به هند شده و نفت سبک به این کشور صادر کرده است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان