تحول مهم در بازار کامودیتی: افت شدید واردات نفت، سنگ آهن و مس از سوی چین


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد چین که زمانی عامل اصلی افزایش چشمگیر قیمت کامودیتی ها بوده، طی هفته های اخیر واردات خود را کاهش داده است.

به گزارش رویترز، چین از موتور محرک تقاضای کامودیتی ها به یک ترمز برای جلوگیری از رشد فزاینده قیمت ها تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش آمارهای گمرک چین نشان می دهد واردات نفت خام، سنگ آهن و مس این کشور طی ماه جولای با کاهش روبرو شده است. تنها استثنا در این مدت زغال سنگ بوده که با افزایش واردات طی ماه جولای همراه بوده است.

آمارهای گمرک حاکی است چین بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، در ماه جولای 41.24 میلیون تن خریداری کرده است که معادل 9.71 میلیون بشکه در روز است. این رقم در ماه ژوئن به بیش از 9.76 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

این برای چهارمین ماه متوالی است که واردات نفت چین به کمتر از 10 میلیون بشکه در روز رسیده است. واردات نفت چین در ژوئن سال گذشته به بیش از 12.94 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

واردات نفت چین در 7 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.6 درصد کاهش داشته است.

این گزارش نشان می دهد واردات سنگ آهن چین برای چهارمین ماه متوالی کاهش داشته و به 88.51 میلیون تن رسیده است. این رقم در ژوئن سال گذشته به 89.42 میلیون تن رسیده است. این رقم در جولای سال قبل نیز به رکورد 122.65 میلیون تن رسیده بود.

واردات سنگ آهن در 7 ماه نخست امسال نیز نسبت به سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته است. قیمت سنگ آهن نسبت به رکورد قیمتی ماه می بیش از 27 درصد کاهش یافته و به 171.30 دلار در هر تن رسیده است.

واردات مس چین نیز برای چهارمین ماه متوالی کاهش داشته و به 424280 تن رسیده است. این رقم در ماه ژوئن به 428437 تن رسیده بود. واردات مس چین در جولای سال گذشته به بیش از 762211 تن رسیده بود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان