یک سیگنال نگران کننده دیگر از اقتصاد چین: کاهش رشد صادرات در ماه جولای


تازه ترین آمارهای رسمی نشان می دهد رشد صادرات چین در ماه جولای به طور غیرمنتظره ای با کاهش روبرو شده است.

به گزارش رویترز، افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین نگرانی های زیادی را درباره روند رشد و رونق اقتصادی طی ماه های آینده ایجاد کرده و این در شرایطی است که رشد صادرات این کشور طی ماه جولای با افت محسوسی همراه بوده است.

بر اساس این گزارش آمارهای رسمی همچنین حاکی است رشد واردات چین نیز طی ماه جولای با کاهش روبرو شده است.

بزرگترین صادرکننده جهان توانست در ماه های نخست 2021 میلادی به لطف بهبود شرایط کرونایی و گسترش سریع برنامه واکسیناسیون، با رشد و رونق اقتصادی مطلوبی روبرو شود.

ولی شیوع مجدد گونه دلتای ویروس کرونا در شهرهای مختلف چین موجب اتخاذ مجدد تدابیر قرنطینه ای در برخی شهرها شده و این مساله به کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی فشار زیادی را وارد کرده است.

جاری شدن سیل و آب و هوای بد طی ماه گذشته نیز تاثیر منفی زیادی بر تولیدات صنعتی داشته است.

آمارهای رسمی نشان می دهد صادرات چین در ماه جولای با رشد 19.3 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده است، این رقم در ماه ژوئن بیش از 32.2 درصد افزایش داشت.

شیوع گسترده ویروس کرونا در استان های جنوبی و شرقی چین که مرکز اصلی صادرات به شمار می روند، فشار زیادی بر تولیدات کارخانه ای وارد کرده است.

کمبود نیمه هادی ها، موانع لجستیکی، افزایش قیمت مواد خام و هزینه های حمل و نقل نیز از دیگر عوامل کاهش رشد صادرات چین به شمار می رود.

واردات چین نیز در ماه جولای نسبت به سال قبل 28.1 درصد افزایش نشان می دهد، این رقم در ماه ژوئن بیش از 36.7 درصد رشد داشت.

مازاد تجاری چین نیز در ماه جولای به بیش از 56.58 میلیارد دلار رسیده است، این رقم در ماه ژوئن به 51.53 میلیارد دلار رسیده بود.

مازاد تجاری چین با آمریکا نیز از 32.58 میلیارد دلار در ماه ژوئن به 35.4 میلیارد دلار رسیده است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان