تدابیر جدید بانک مرکزی چین برای تقویت رشد و رونق اقتصادی

تدابیر جدید بانک مرکزی چین

رونق اقتصادی چین


بانک مرکزی چین برای دومین بار در سال 2020 میلادی نرخ ذخیره قانونی بانکها را کاهش داده است. به گزارش رویترز، بانک مرکزی چین روز جمعه برای دومین بار در سال 2020 نرخ ذخیره قانونی بانکی را کاهش داده و 550 میلیارد یوان معادل 79 میلیارد دلار را برای حمایت از اقتصاد کرونا زده آزاد کرده است و تدابیر جدید بانک مرکزی چین از این روز اعمال شد.

این اقدام بانک مرکزی چین با هدف کمک به شرکتها و کسب و کارهایی است که به خاطر گسترش ویروس کرونا با تبعات منفی شدیدی روبرو شده اند. یک تحلیلگر اقتصادی در این باره گفت: کاهش نرخ ذخیره قانونی موجب افزایش نقدینگی و عرضه پول خواهد شد و رشد و رونق اقتصادی را تسریع خواهد کرد.

بانک مرکزی چین بانکها را تشویق کرده است تا وام بیشتری را در اختیار شرکتهای کوچک و بخشهای آسیب پذیر اعطا کند و در بازپرداخت این وامها نیز انعطاف بیشتری از خود نشان دهند.

تدابیر جدید بانک مرکزی چین

بانک مرکزی چین اعلام کرده است که نرخ ذخیره قانونی را به میزان 50 تا 100 واحد کاهش می دهد. نرخ ذخیره قانونی برای بانکهای بزرگ چینی اکنون 12.5 درصد است. نرخ ذخیره قانونی برای بانکهای تجاری منتخب چینی 100 واحد دیگر کاهش خواهد یافت. این نهمین بار از اوایل 2018 میلادی است که نرخ ذخیره قانونی بانکی در چین کاهش پیدا می کند. بازارهای مالی انتظار داشتند تا بانک مرکزی چین تدابیر بیشتری را برای حمایت از اقتصاد اتخاذ کند.

تدابیر جدید بانک مرکزی چین برای تقویت رشد و رونق اقتصادی

میزان نقدینگی آزاد شده از سوی بانک مرکزی چین کمتر از 800 میلیارد یوانی است که در ماه ژانویه آزاد شده است. از زمان شیوع ویروس کرونا در چین، بانک مرکزی این کشور تدابیر محرک پولی و زیادی را اتخاذ کرده است. چین بارها نرخ بهره را کاهش داده و برخی تحلیلگران بورس پیش بینی می کنند که هفته آینده نیز یک بار دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

بانک مرکزی چین روز جمعه اعلام کرده است که در صورت لزوم آماده اجرای سیاست های انبساطی پولی بیشتری خواهد بود. دولت چین نیز اقدامات مالی حمایتی بیشتری را برای مقابله با تبعات منفی کرونا اتخاذ می کند از جمله معافیت های مالیاتی و اعطای یارانه برای شرکتهای چینی.

تحلیلگران بانک یو بی اس بر این باورند که بانک مرکزی چین تا پایان 2020 میلادی نرخ ذخیره قانونی را 100 واحد دیگر کاهش خواهد داد. تحلیلگران پیش بینی می کنند که رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست امسال نسبت به سال قبل به 3.5 درصد برسد، این رقم در سه ماه قبل از آن به 6 درصد رسیده است. پیش بینی می شود رشد اقتصادی چین در کل سال 2020 نیز به 5.4 درصد برسد که این پایین ترین رقم از سال 1990 میلادی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان