سیگنال مهم چین برای بازارهای جهانی: افت بیشتر قیمت کامودیتی ها در راه است؟


سازمان ملی ذخایر راهبردی و مواد غذایی چین اعلام کرده است که بخشی از ذخایر مس، آلومینیوم و روی خود را برای مقابله با روند صعودی قیمت ها آزاد و روانه بازارهای داخلی خواهد کرد.

به گزارش پلاتس، دولت چین قصد دارد با هدف برقراری ثبات قیمت در بازارهای داخلی، بخشی از ذخایر راهبردی مس، آلومینیوم و روی را آزاد و روانه بازار کند.

بر اساس این گزارش تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که آزادسازی ذخایر راهبردی فلزات چین، می تواند تاثیر زیادی بر روند نزولی قیمت کامودیتی ها در بازارهای بین المللی داشته باشد.

پس از انتشار این خبر، قیمت مس و الومینیوم در بازار بورس شانگهای با کاهش روبرو شد تا روند نزولی قیمت کامودیتی ها در روزهای اخیر ادامه یابد.

منابع بازار انتظار دارند که قیمت آلومینیوم در بازار داخلی چین در کوتاه مدت در محدوده مشخصی نوسان خواهد داشت زیرا تقاضا همچنان رو به افزایش است و کاهش تولید ادامه دارد.

دولت چین طی ماه های اخیر تلاش زیادی کرده است تا با روند صعودی قیمت کامودیتی ها مقابله کند.

یک تاجر چینی در این باره گفت: هنوز زمان آزادسازی ذخایر راهبردی دولتی چین مشخص نیست و بعید است که حجم ذخایر آزاد شده کامودیتی چندان چشمگیر و زیاد باشد. احتمال افزایش قیمت آلومینیوم در بازار چین در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد.

یک تاجر بین المللی نیز گفت: ما می شنویم که چین قصد دارد 80 هزار تن ذخایر دولتی را هر ماه تا پایان سال به بازار عرضه کند. این به معنای آن است که تا پایان امسال 480 تا 560 هزار تن آزاد و عرضه خواهد شد.

بسیاری از فعالان بازار به دقت و از نزدیک تحولات را زیر نظر دارند زیرا اگر حجم ذخایر راهبردی آزاد شده چین بسیار زیاد و چشمگیر  باشد، این عامل می تواند موجب کاهش قیمت های داخلی و برطرف کردن تنگناهای عرضه شود.

انتهای پیام /

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان