تورم منطقه یورو به پایین ترین سطح در 4 سال اخیر رسید


 

سطح پایین تورم منطقه یورو

افت قیمت جهانی نفت موجب شده تا نرخ تورم منطقه یورو همچنان روند نزولی داشته باشد. به گزارش رویترز، نرخ تورم 19 کشور عضو یورو در ماه می به 0.1 درصد رسیده که پایین ترین سطح در 4 سال اخیر به شمار می رود. این رقم در ماه آوریل نیز به 0.3 درصد رسیده بود. نرخ تورم منطقه یورو هنوز تا هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا فاصله زیادی دارد.

بر اساس این گزارش قیمت انرژی در شرایطی با افت شدید 12 درصدی روبرو شده است که رکود اقتصاد جهانی به خاطر شیوع ویروس کرونا و اختلافات سیاسی بین تولیدکنندگان بزرگ نفت، فشار زیادی را بر قیمت انرژی وارد کرده است.

تورم منطقه یورو به پایین ترین سطح در 4 سال اخیر رسید

البته آمارهای رسمی نشان می دهد نرخ تورم منطقه یورو به استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی در ماه می به 1.1 درصد رسیده است. این مساله موجب امیدواری بانک مرکزی اروپا شده چرا که به شدت نگران وقوع رکود و افت متوالی سطح قیمتها در منطقه یورو بوده است.

برخی سیاست گذاران پولی هشدار داده اند که نرخ تورم طی ماه های آینده به خاطر افت قیمت انرژی، منفی خواهد شد. بانک مرکزی اروپا برای مقابله با تبعات منفی اقتصادی ویروس کرونا بسته های محرک مالی و پولی بیشتری را برای ژوئن یا جولای آماده کرده است. بانک مرکزی اروپا در حال خرید 1.1 تریلیون یورو بدهی در سال 2020 است تا هزینه استقراض را پایین نگه دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان