رئیس آژانس بین المللی انرژی: تقاضای نفت تا قبل از 2022 به قبل از شیوع پاندمی بازنخواهد گشت


رئیس آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد که تقاضای جهانی نفت حداقل تا سال 2022 میلادی به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا باز نخواهد گشت.فاتح بیرول رئیس آژانس بین المللی انرژی در مصاحبه با پلاتس تاکید کرد: علی رغم نشانه های بهبود تقاضا در آسیا ، پیش بینی می کنیم که تقاضای جهانی نفت تا قبل از 2022 میلادی به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا باز نخواهد گشت زیرا بسیاری از کشورها در حال اعمال مجدد محدودیت هایی هستند که می تواند به ضرر اقتصاد آنها تمام شود.

تقاضای جهانی نفت پیش از شیوع ویروس کرونا به بیش از 100 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

وی افزود: کشورهای آسیایی از جمله نخستین کشورهایی بودند که از ویروس کرونا آسیب دیدند و همین طور نخستین کشورهایی بودند که از قرنطینه خارج شدند. این کشورها با یک رشد و رونق سریع روبرو شدند، این مساله به طور خاص در چین قابل مشاهده است، دومین بازار بزرگ نفت جهان، تقاضای نفت چین در شش ماه دوم 2020 بیشتر از یک سال قبل خواهد بود. 

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که تقاضای جهانی نفت در سال 2020 با افت 8 میلیون بشکه در روز روبرو خواهد شد و در سال 2021 با افزایش 5 میلیون بشکه ای مواجه می شود که به این معناست که تقاضا در سال 2021 نسبت به 2019 میلادی 3 میلیون کمتر خواهد بود. 

بیرول افزود: بخش مهمی از کاهش شدید تقاضا مربوط به بحران در صنعت هواپیمایی است و نمی دانیم تقاضا در این بخش با چه سرعتی افزایش خواهد یافت. ولی در سایر بخش های حمل و نقل و همین طور پتروشیمی ها، انتظار داریم که رشد تقاضا در بلندمدت وجود داشته باشد.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تولید جهانی نفت در 2025 میلادی 2 میلیون بشکه کمتر از برآوردهای قبلی خواهد بود که علت اصلی این مساله کاهش سرمایه گذاری در پروژه های نفتی است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان