هشدار اکونومیست درباره زیان سنگین اقتصاد جهانی از بحران کرونا


واحد اطلاعات اکونومیست، در تازه ترین گزارش خود نسبت به زیان و ضرر چند هزار میلیارد دلاری اقتصاد جهانی به خاطر تبعات بحران شیوع ویروس کرونا هشدار داده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ ان ‌بی ‌سی، واحد اطلاعات اکونومیست EIU ، در گزارشی هشدار داد، اقتصاد جهان به دلیل تاخیر در برنامه واکسیناسیون، هزاران میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی را از دست خواهد داد و اقتصادهای در حال توسعه بیشترین ضرر را به دلیل شکاف در توزیع واکسن کرونا متحمل خواهند شد.

بر اساس این گزارش، اکونومیست پیش بینی کرد کشورهایی که نتوانند تا اواسط سال 2022 میلادی 60 درصد جمعیت خود را  در برابر ویروس کرونا واکسینه کنند، طی سال ‌های 2022 تا 2025 با کاهش 2.3 تریلیون دلاری تولید ناخالص داخلی روبرو خواهند شد.

یک تحلیلگر ارشد واخد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در این باره گفت: کشورهای در حال توسعه حدود دو سوم این ضرر را متحمل خواهند شد و همگرایی اقتصادی خود را با کشورهای توسعه یافته بیشتر به تاخیر می‌اندازند.

آسیا با فاصله نسبتا زیادی نسبت به سایر قاره‌ها بیشترین آسیب را از این موضوع خواهد دید و پیش بینی می‌شود این زیان و ضرر به 1.7 تریلیون دلار یا 1.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این قاره برسد.

این گزارش نشان می دهد کشورهای واقع در جنوب صحرای آفریقا حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست خواهند داد که بالاترین درصد در میان مناطق مختلف جهان است.

انتهای پیام /

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان