نظرسنجی رویترز: اقتصاد منطقه یورو با شدیدترین رکود روبرو شده است


نتایج نظرسنجی رویترز از اقتصاد دانان نشان می دهد اقتصاد منطقه یورو وارد عمیق ترین رکود شده است. این نظرسنجی همچنین نشان می دهد در صورتی که تدابیر مربوط به قرنطینه برای مقابله با ویروس کرونا در سراسر منطقه یورو ادامه یابد، اقتصاد کشورهای عضو یورو با شرایط به مراتب بدتری روبرو خواهد شد.

این نظرسنجی در شرایطی انجام شده است که بانک مرکزی اروپا وعده داده تا بیش از یک تریلیون یورو دارایی و اوراق قرضه را طی سال جاری خریداری کند و دولتهای اروپایی نیز قصد دارند صدها  میلیارد یورو برای حمایت از کسب و کارها و حفظ فرصت های شغلی هزینه کنند.

 نظرسنجی رویترز : رکود اقتصاد منطقه یورو

رکود اقتصاد منطقه یورو نظرسنجی رویترز

این نظرسنجی نشان می دهد اقتصاد منطقه یورو در سه ماه نخست امسال با افت 3.1 درصدی روبرو شده و در سه ماه دوم نیز بیش از 9.6 درصد افت خواهد داشت. البته پیش بینی می شود اقتصاد منطقه یورو در سه ماه سوم امسال با رشد 5.2 درصدی و در سه ماه پایانی 2020 نیز با رشد 2.9 درصدی روبرو شود.

پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در کل سال 2020 نیز با افت 5.4 درصدی روبرو شود که بدترین عملکرد از زمان پیدایش یورو در سال 1999 میلادی خواهد بود. صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی کرده است تولید ناخالص داخلی منطقه یورو امسال با افت 7.5 درصدی روبرو می شود.

در بدترین سناریوی ممکن نیز دیدگاه میانگین اقتصاددانان بر این باورند که منطقه یورو امسال با افت 12 درصدی رشد اقتصادی روبرو می شود. این رقم از منفی 5 تا منفی 21 درصد در نوسان بوده است.

پیش بینی کارشناسان این است که اقتصاد آلمان امسال با افت 5.3 درصدی روبرو خواهد شد، فرانسه نیز با افت 5.5 درصدی تولید ناخالص داخلی مواجه می شود و اسپانیا نیز 6.6 درصد تولید ناخالص داخلی را از دست خواهد داد. ایتالیا با شدیدترین افت اقتصادی روبرو می شود و امسال 7.8 درصد سقوط اقتصادی را تجربه می کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهمشاورهبازده سبدمشتریان